Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hudba linoucí se z reproduktorů je tak pomalá, až chvílemi vyvolává dojem, že se musí úplně zastavit. Ale nezastaví, ve svém neuspěchaném rytmu pozvolna plyne dál. Plyne, či se jen líně převaluje na spodních vlnách basové linky. Hudba na pomezí doomu, psychedelie a ambientu, kterou tlačí kupředu pomalá a přesto výrazná rytmická sekce. Je minimalistická ve svém projevu a jen málo nástrojů o sobě dává vědět, občasné kytary, smyčce nebo klávesy si předávají doprovodné party. Nakonec ani malíři zádumčivých kreseb pestrou paletu nepotřebují. O to výraznější je zpěv, na kterém je kouzlo BLEAKHEART postaveno. Barevný, procítěný soprán vykresluje malebné melodie, chmurné nálady a neveselá témata. Celek funguje velmi dobře, ale chce to ty správné chvíle pro poslech.
„Silver Pulse“ je druhým albem americké kapely BLEAKHEART. Prvotina se nesla ve stejném zádumčivém pomalém rámci, místy byla rozháraná či neučesaná, ale jinak šlo rovněž o kvalitní poslechovou záležitost. Na „Silver Pulse“ svůj projev vypilovali, zvuk pročistili, jen atmosféra zůstala temná, černočerná. Texty jsou plné zmaru, zoufalství a beznaděje. Jak jinak. Na albu je pouhá šestice skladeb a něco málo přes půl hodiny i při svém pomalém tempu uteče velmi rychle, nechá-li se posluchač vtáhnout do kouzelných témat ponuré atmosféry.
To zvládá už úvodní „All Hearts Desire“, začínající nízko posazenými akordy, aby posléze přešla v piano doprovázející procítěný hlas. Hlas, který v závěru graduje na hraně mezi agresí a zoufalstvím. „Sinking Sea“ je poklidná, jak bezvětrná hladina vody. Působivá „Where I'm Disease“ předvádí nejniternější polohy mysli, psychedelická muzika plná silných okamžiků. „Weeping Willow“ je výrazná skladba s čitelnou melodií, která jako jediná má trochu svižnější rytmus a je i klíčem k tomuto ne snadno přístupnému materiálu. A tím klíčem se rozhodně vyplatí otočit a otevřít dveře do zešeřelého pokoje „Silver Pulse“.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.
Low-key scandi thriller o druhém největším vyšetřování v dějinách Švédska má pár dramaturgických botiček, ale svým důrazem na skvělé postavy a trpělivě budovanou atmosféru odhodlaného zoufalství dokáže ve finále trefit na solar. Silná a poctivá minisérie!
Krásno vyšlo včera, na výročie obety Jana Palacha. Ak chcete mať zimomriavky z počúvania slovenského metalu, čo najskôr si dajte tento prvý veľký domáci album tohto roka.
Nelze jimi pohrdat, musíte je milovat! Bezejmenná novinka nepřekvapí ve smyslu žánrových změn, ale přijde mi rafinovanější a propracovanější než kdy předtím. Rozhodně však ne na úkor intenzity a nekompromisního přístupu. Tady vše při starém a dobrém!
Už pár dnů mě trápí teploty, tak se nořím do hojivého babylonského bláta těchto Belgičanů. Ve své drone doomové přísnosti je to krásný, bezmála hřejivý delirický zážitek, který jedním dechem proklíná i povznáší, elegantně tančí i trpí v křečích.